Trápí vás podrážděný žaludek?

spot_img

Podrážděný žaludek se nejčastěji projevuje bolestí v této oblasti. Ale bolest žaludku či bolest břicha může mít i jiné příčiny. Jak tedy zjistit, zda vás trápí podrážděný žaludek, a co vám v takovém případě nejvíce pomůže?

Vnímejte bolest a zkoumejte ji

Příčin bolestí žaludku může být opravdu mnoho. Pokud nás žaludek zabolí jednou za dlouhou dobu, možná si toho ani příliš nevšimneme. Problém ovšem nastává, pokud nás žaludek bolí častěji a dlouhodobě. V takovém případě je důležité si bolesti opravdu pořádně všímat. Jen tak získáte nejlepší informace, které vám pomohou s diagnózou – případně budete moci svému lékaři detailněji popsat, co vás trápí. Všímejte si především přesného místa, které vás bolí, situací, ve kterých vás žaludek bolí, a také typu bolesti.

Kde vás to bolí?

Když nás bolí břicho, může to znamenat spoustu věcí. Reakci na něco snědeného, typické bolesti během menstruace a nebo může jít o reakci na stresovou situaci. Jak odlišit bolest břicha od bolesti žaludku? Žaludek najdeme přibližně ve střední části břicha, kolem pupku a mezi žebry. Bolest žaludku se projevuje nejčastěji tak, že přichází zpod hrudní kosti. Je velmi důležité všímat si, odkud bolest přichází, protože pak budete alespoň vědět, zda se opravdu jedná o bolest žaludku, nebo vás trápí bolesti v jiných oblastech břicha a budete muset příčiny hledat jinde.

Kdy vás to bolí?

Vnímejte, co jste dělali před tím, než váš žaludek začal bolet. Nejčastěji se stává, že se bolest žaludku objeví po jídle. V takovém případě je ale stále nutné všímat si, co konkrétně jste jedli, než vás žaludek začal bolet. Bolest žaludku totiž může být prvním signálem různých potravinových alergií jako je například alergie na lepek, laktózová intolerance či histaminová intolerance. Bolest žaludku po jídle se objevuje také tehdy, pokud jste jedli příliš rychle nebo příliš velké množství jídla. V takovém případě vám okamžitě pomůže odpočinek či probiotika a z dlouhodobého hlediska změna stravovacích návyků. Některá jídla některým lidem obecně nedělají dobře a je bohužel nutné jejich konzumaci omezit.

Jak vás to bolí?

Rozlišujeme různé typy bolestí: zvýšený tlak, pocit tíhy, křeče či nevolnost. Bodavá a náhlá silná bolest bývá nejčastěji reakcí na rychle snědené jídlo, protože při příliš rychlé konzumaci se s jídlem do trávicího traktu dostává také vzduch, který roztahuje střevo. Tupá až ostrá bolest může doprovázet střevní chřipku. V oblasti žaludku se navíc také projevují problémy spojené s tenkým střevem, apendixem či pankreatem. Nejčastějším typem bolesti žaludku jsou křeče v břiše, je ale důležité všímat si i dalších projevů jako je třeba zvýšená teplota, průjem apod. Teprve spolu s nimi vám bolest lépe ukáže, co je její příčinou. Samotná bolest nám toho tolik nepoví.

Pozor na žaludeční vředy

Ačkoliv se nejčastěji setkáváme s označením žaludeční vředy, je třeba si říct, že je rozdíl mezi vředy na žaludku a vředy na dvanácterníku. Ty druhé jsou totiž častější a bohužel také častěji krvácejí, je tedy velmi důležité je včas diagnostikovat. Žaludeční vředy se projevují nechutenstvím, plynatostí a bolestí břicha po jídle. Oproti tomu se vřed na dvanácterníku projevuje náhlou bolestí před jídlem, nejčastěji během noci. A jakmile se najíte, bolest ustoupí. Velmi častou příčinou vředových onemocnění je bakterie Helicobacter pylori. Jestliže vás bolest žaludku trápí často, pravidelně a po delší dobu, s návštěvou lékaře neotálejte.

Prevence i účinná pomoc z přírody

Bolestem břicha a žaludku můžete předejít zvláště správnou životosprávou: vyvážené jídlo, menší dávky, nepřejídat se, hodně pít (ne alkohol ani kávu), hýbat se, dobře spát, hodně odpočívat a vyhýbat se stresu. To se ale snadněji řekne než udělá. Šikovnou pomocí jsou proto také vhodné doplňky stravy. Například Chioská masticha, jejíž příznivé účinky na trávicí soustavu jsou známé již tisíciletí. Jedná se o čistě přírodní látku, která pomáhá udržovat žaludek i další části traktu v dobrém stavu, funguje jako účinná prevence různých potíží a také jako podpůrný prostředek při jejich léčbě.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora